15.09.2016

Ekip: Mehmet DİLEK, MACİT İmani

Kamp Yeri: Sarı Memed

Tarih ve süre: 15 Eylül 2016, 6 saat

Kullanılan malzemeler: 4 friend, 6 stopper, 8 sikke, 10 express set, perlon ve yardımcı ipler

Parmakkaya tırmanışı ve güzel bir dinlenme sonrası, Macit’in zorlaması ve havalar bozmadan 1 duvar daha çıkma hevesiyle 1997 rotasına girmeye karar verdik. Tunç’un yeni kitabında 1 birkaç satırlık rota tarifi dışında elimizde başka bir rapor ya da rehber yoktu.  Tek güvendiğimiz şey, rota hattının Tunç’un kitabında da tarif edildiği gibi belirgin olmasıydı.

1.İp Boyu:  Sabah 08.30’da rota tabanına vardık. 9’da bariz çatlağın sağındaki sırttan yükselerek 70m kadar serbest tırmandık. (III , IV)

2.İp Boyu: Rotanın zorlaşmaya başladığı pasajlarda ipe girmeye karar verdik. Belirgin baca- çatlak hattını takip ederek 50m kadar running belay tırmandık. (IV , V+)

3. ve 4. İp Boyu: Bu ip boylarını yine süratli bir şekilde Macit slap duvarın solunu, rota bitimindeki rampanın sağını hedefleyerek 120m running belay yükseldi. (IV , V)

5.İp Boyu: Son iki ip boyunu tırmanan Macit, tırmanış ayakkabılarının ayağını sıktığını bahane ederek, kilit ip boyunu bana iteledi. : ) Duvarın tamamen dikleştiği ve güzel bir yan geçişle başlayan bu ip boyunu istemeye istemeye ben tırmandım. 10 metrelik bir yan geçiş sonrası yükselmeye başladım. Emniyet imkanı bol, kayalar görece sağlamdı. Zorlu bir etap olduğu için emniyeti elden bırakmadan ip bitene kadar tırmandım. Artık zirvenin altına geldiğimizi düşünüyorduk.

6. ve 7. İp Boyu: Kilit ip boyundan sonra 60m kadar serbest yükseldikten sonra tekrar zorlu bir etaba denk geldik. Bu ip boyunda Macit öncü olarak devam etti. Küçük rampanın bulunduğu kaya kütlesinin sol yanından gitmeye karar verdik. V derece zorlukta yer yer otlu bir ip boyuydu. Girişteki büyük babadan emniyet alarak ip bitene kadar devam etti ve beni yanına aldı Macit. ( IV , V )

Son ip boyu: Rotanın bitimine varan 10-15 metrelik küçük baca içeren son etabı da tırmanarak büyük bir sevinçle zirveye vardım. Son birkaç saat içinde hafif çiseleyen yağmur, gök gürültülü bir şekilde gelmeye hazır bekliyordu. Macit de yanıma gelip de fotoğrafları çektirdikten sonra, beklediğimiz yağmur başlamıştı. Hiç beklemeden bol bol ıslanarak kampa doğru hareket ettik.