Saat 06.00’da Sulağankaya Yüksek Kampından hareket ettik. Engin Uçar ve Hakan Leblebici duvarı karşıdan gören düzlüğe kadar bize eşlik ettiler ve tırmanış boyunca bizi izlemeye çalıştılar. 

Duvarın dibine vardıktan sonra saat 08.00’de 1. İp boyunca kar diliminin üzerinden 30m kadar serbest tırmandık. 2. İp boyunu tırmanmak için ana emniyeti kurduk. Öncü Koray 10m yükseldi ve20m kadar sola çapraz yan geçişle yükselerek kartal yuvasında ( sarı perde duvarın sağında) kaya babasına perlon dolayarak ve 2 sikke ile üst emniyeti kurdu. (ipi çok sürtündüğü için daha fazla yükselemedi.) 

kartal yuvası, kaya babası Koray beni yukarı alırken

2. ip boyu

Ben, Koray’ın yanına tırmandıktan sonra 3. İp boyuna devam ettim. IV Derecelik kısa etap öncesi bir sikke çaktım ve bu etabı kolayca geçerek, Tunç’un kitabında bahsettiği büyük sete kadar ara emniyete ihtiyaç duymadan tırmanarak, yan geçişle tamamladım.

3. ip boyu büyük set

 

Saat 10.00 civarı hava hem Kokorot hem Sıyırma tarafından kapatmaya başladı. Gri bulutlar ve gök gürültüsü bizi iyiden iyiye korkuttu. Sonraki ip boyunda Koray siyah su akıntısının altına kadar 55m kadar tırmandı. Korktuğumuz yağmur hafiften döküştürmeye başlamıştı. 1 saat öncesinde sabah güneşinin etkisiyle tırmanış ayakkabılarımızın içinde yanan ayaklarımız, soğuktan ve gök “gürültüsünden” titremeye başladı. 5. İp boyunda, Koray girişi zor sonrası sola çapraz yan geçişle kilit etabın (siyah bacanın) altına kadar tırmandı

kilit öncesi girişi zor ama keyifli etap

 

Kilit etap: 6. İp boyunda Koray kilidi bol ara emniyetle tırmanırken, ipin sıkışması ve ipi çekememesi sebebiyle bacanın hemen üstünde sağda askı istasyonla kendini sabitleyerek beni yukarı çekti. Rota burada ikiye ayrılıyordu. Tercihimi sağ tarafa doğru tırmanmaktan yana kullandım. ( askı istasyonda rahatsız pozisyonda olduğumuz için kitabı açıp bakma şansımız olmadı.)  Eski halkalı sikkeyi görünce doğru rotada olduğunu düşünerek devam ettim. Rotanın kitapta bahsedilen slap yüzeylere çıkması sınucu, Koray’ı hızlı bir şekilde halkalı sikkeye kadar çektim. Koray orada ayrı bir ana emniyet kurdu. Tırmanmış olduğum boşluk hissi yüksek IV. Derecelik etabı aynı şekilde tutunarak inmek zorunda kaldım. 

tam bir kilit

 

Daha sonra Koray dikkatli bir yan geçişle inerek doğru rotaya girdi ve rahat bir yerde ve kilit etabın bitiminde ara emniyet kurdu. (Ben aynı etabı geçerken düşme ihtimalime ve pandül yeme riskime karşı Koray bol malzeme attı. Daha önce birkaç dakika çiseleyerek geçen yağmur biran için hızlandı ve bizi endişelendirmeye başladı. Islak kayada dikkatli bir yan geçişle ve tırmanışla Koray’ın yanına vardım.  

kilit bitmeden zorunlu askı istasyon

 

7. İp boyuna ben devam ettim. ( kolay ve setli etap III derece ) Mağaraların ve gri rampanın olduğu son ip boyunun başlangıcına kadar tırmandım. Bu arada çok şükür dört bir yanımızda yağmur ve dolu yağmasına rağmen ( kamp ve Vayvay ekiplerinden öğrendik) bize selam verip geçti. Son ip boyuna Koray ip bitene kadar devam etti ce oradan zirveye kadar yürüyerek tırmanışımızı tamamladık.

Koray Sır Mehmet Dilek DATO Team Zirvede

 

Suyumuz bitmiş olduğu için zirvede fazla oyalanmadan, ekip arkadaşlarımızın Cebelbaşı’na bıraktıkları suyu içmek için hızla yola koyulduk.