16 mayıs 2002 günü; Bursa Dağcılık İl Temsilcisi Ahmet Köse’nin teklifi ile Dr.Can Yüksel, Vet. Hekim Ahmet Metin Alkan, Koray Sır, A.Kadir Aygün, Volkan Çağlar Cengiz ve Evrim Sırmalı tarafından kurulmuş dağcılık grubudur. 2004 yılı itibariyle gruba; Engin Uçar ve Osman Düşmez katılmışlardır.

Grubun adı; DATO olarak kabul edilmiş olup logosu iki yıl içinde alınan toplu kararlarla oluşmuştur. Grup , BURSA DAĞCILIK İL TEMSİLCİLİĞİNİN VALİLİK ADINA YAPTIĞI EĞİTİMLERİ YÜRÜTMÜŞ OLUP toplam 12 yıllık süreçte; 28 yaz,  12 kış eğitimi vermiştir. Eğitimler; Yaz eğitimleri onar hafta sonu, kış eğitimleri ise beşer hafta sonu şeklinde yapılmaktadır.

DATO’nun vermiş olduğu eğitimlere toplam 1634 kişi katılıp belge almıştır. Dato’nun yarattığı sinerji ile Bursa’da dağcı sayısı 4000’e yaklaşmıştır.

Dato kurucular kurulu aynı zamanda, dağcılık eğitmenleri olup aktif sporcudurlar. Koray Sır ve A.Metin Alkan büyük Demirkazık Dağı Kuzey Duvarını 2005 yılında tırmanan 12. ve 13. Türk sporcular olmuştur.

Ekip üyeleri; ülkemizdeki tüm dağların önemli zirvelerini tırmanmış ve özellikle Bursa’da  HENÜZ TEKRARI YAPILAMAMIŞ OLAN; BAYTAR, GÜMÜŞ, ÇELİK gibi “5” derecelik rotalar açmışlardır.

Halen; Bağımsız olarak dağcılık ve dağcılık eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdüren Dato grup üyeleri yılın en az 25 haftasonunu dağlarda tırmanış yapmakta olup treking ve backpacking faaliyetlerine  katılmamaktadırlar.

Dağcılığın; gerçek anlamda uygulamasını yapan Bursa’daki 25’e yakın guruptan ilki olan DATO yüzlerce gazete haberiyle onlarca televizyon programına konu olmuşlardır. 2012 yılı kış aylarında 35. dönem kış eğitimi adıyla eğitim uygulamaları ve tırmanış uygulamalarına aralıksız devam ederek seçkin sporcular yetiştirme konusundaki  çabalarını başarıyla devam ettirmektedir…